Máj - Bradlo


Na deň 23.5.2O12 zorganizoval výbor našej pobočky zväzu letcov návštevu posvätného miesta pre nás Slovákov "mohylu na Bradle" kde odpočíva večným spánkom jeden s najväčších Slovákov v našich dejinách gen. Dr. M. R. Štefánik

 

V Brezovej pod Bradlom nás očakával Mgr. Peter Uhlík - historik i dlhoročný priateľ nášho člena Karola Steklého, ktorý  nás sprevádzal návštevou Bradla. Pred vstupom na mohylu nám veľmi  fundovane vysvetlil jej históriu výstavby i poslednej generálnej opravy. Zhodnotil osobnosť gen .Dr. M. R. Štefánika ako hlavného spoluzakladateľa  prvého samostatného štátu Čechov a Slovákov.  Zaujímavé boli jeho spomienky na významné osobnosti ktoré vzdali hold tomuto velikánovi našich dejín i v čase hlbokej totality. Pamiatku gen. Dr. M. R. Štefánika  sme si uctili poklonou pri mohyle a položením venca.

 

www.vii.sk/video/1bb56k1un7/na-bradle/

www.vii.sk/video/0vsnrpi28n/na-bradle2

Ďalšiu zastávku sme mali v Košariskách kde sme navštívili Múzeum gen. Dr. M. R. Štefánika  ktoré je vybudované v jeho rodnom dome. Sprievodkyňa múzea nás zoznámila so všetkými exponátmi, ktoré sprevádzali životom tohto nášho velikána.

www.vii.sk/video/oltawh7fkg/muzeummrs/

Treťou  zastávkou už na spiatočnej ceste do Trenčína bolo Vojenské historické múzem leteckej i ostatnej bojovej technika slovenskej armády v Piešťanoch.

www.vii.sk/video/irvi85jv5/voj-histor-muzeum-v-pn/

pozrite si aj Fotogalériu